Raporlar

10. Yılında 17-25 Aralık Soruşturmaları Sonrasındaki Türkiye

17-25 Aralık soruşturmalarında ortaya çıkarılan rüşvet ve yolsuzluk çarkının boyutu, siyasi iktidarın soruşturmaya verdiği tepkiyle doğru orantılıydı. Bu soruşturmalar TR ‘de birçok açıdan dönüm noktası oldu. Soruşturmalardan sonra TR’de hukuk, siyaset, ekonomi, mali piyasalar, kamu yönetimi ve dış ilişkiler başta olmak üzere pek çok alanda net bir savrulma yaşandı. Bu soruşturmalardan sonra geçen 10 yıl içerisinde TR’nin nereden nereye geldiğinin, varsa eldeki somut rakamlarla, yoksa çarpıcı olay ve gelişmeler baz alınarak ortaya konulması; bu soruşturmalar sonrasında gelişen sürecin ülkeye neler kaybettirdiğinin anlaşılması açısından yerinde olacaktır.

Ne Oldu? Ne Olabilirdi? Nasıl Olabilirdi?

Türkiye’nin güneyinde Kahramanmaraş, Malatya ve Hatay başta olmak üzere toplam 10 ilde yıkım ve hasara sebep olan 06 Şubat 2023 tarihli depremde vefat eden insanlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralanan insanlarımıza da en yakın zamanda acil şifalar dileriz.

Hak Savunucuları ve Aktivistler İçin Broşür 2

Gönüllülerimiz tarafından insan hakları ve hak savunuculuğu bağlamında yapılacak ziyaretlerde kullanılabilecek broşürler hazırlanmaya devam edilmektedir. 

15 Temmuz gerçeklerinin rakamlarla anlatıldığı bu değerli çalışmayı da insan hak ve onurunu savunan tüm gönüllülerimiz kullanabilecektir. Saygılarımızla.

Doğruaçı Editörü

Hak Savunucuları ve Aktivistler İçin Broşür 1

Gönüllülerimiz tarafından insan hakları ve hak savunuculuğu bağlamında yapılacak ziyaretlerde kullanılabilecek broşür hazırlanmıştır. Meslektaşlarımız basıma hazır haldeki bu dokümanı, bulundukları ülkelerde baskı merkezlerinde, fotoğraf baskısı yapan yerlerde veya renkli fotokopi hizmeti veren işletmelerde bastırıp kullanabilirler. Doküman A4 ölçülerinde olup, arkalı ve önlü bastırılıp katlanarak kullanılabilecektir.Saygılarımızla

Doğruaçı Editörü

Adil Yargının Ölümü: Semih Terzi ve Özel Kuvvetler Timi Dosyası

Semih Terzi Darbe Girişimine Dair Bir Emir Verdi Mi?

Ömer Halisdemir'in Semih Terzi'ye Müdahalesi Silah Kullanma Yetkilerine Uygun mu?

Semih Terzi'nin Cep Telefonuna Sahte İletişim Kayıtları Yüklendi mi?

Semih Terzi'nin Görevlendirilmesi Genelkurmay'a Sorulduğunda Ne Cevap Alındı?

Bu sorular ve daha fazlasına ilişkin cevapları bu raporda bulacaksınız…..

Gerçeğin Peşinde - 15 Temmuz 2016

Gerçeğin Peşinde 15 Temmuz 2016 Raporu

Sadat - Erdoğan'ın Özel Ordusu

Rejimin propaganda makinesi, sürekli muhaliflere saldıran ve nefret yayan bir iftira ve yalan makinesi gibi çalışıyor. Paramiliter organizasyonlar ise yurtiçinde ve dışında her türlü muhalefeti bertaraf etmek amacıyla terörü de içeren asimetrik yöntemleri kullanmak için hazır bekliyor. SADAT bu organizasyonların başında geliyor. SADAT (Uluslararası Savunma Danışmanlığı) resmi olarak kendisini, Özel Savunma ve Danışmanlık Şirketi‟ olarak tanıtıyor. Sessizliğin Sesi Çalışma Grubu tarafından hazırlanan ”SADAT” adli çalışma raporu bu gerçeklere ışık tutuyor.

15 Temmuz'un Arka Planı - 1

- Yalan ve algının, görüş mesafesini ortadan kaldırdığı günlerde zayıf yayın imkânlarıyla ancak çok güçlü kanıtlarla gerçekleri dile getirdiler. Bu karanlık ortamda dürüst ve vatanseverlerin yoluna ışık tuttular. Sessizliğin sesi çalışma grubunun ”15 TEMMUZUN ARKA PLANI 1 - MARMARİS” adlı raporu.

- Erdoğan’ın ve onunla birlikte hareket edenlerin anlattıkları doğru mu?

- 15 Temmuz’la ilgili neler gizleniyor?

- Marmaris’e giden TSK timine görevi kim verdi?

- MİT 15 Temmuz’un neresinde?

- 15 Temmuz kimin planıydı?

15 Temmuz'un Arka Planı - 2

- 15 Temmuz’un öncesi, arka planı, yaşananların görünmeyen kısmı bir gün mutlaka ortaya çıkacak. Bu noktaya ulaşabilmek için objektif, bilgiye dayalı, özgür, eleştirel ve yansız çok sayıda çalışmaya ihtiyaç var. Sessizliğin sesi çalışma grubu tarafından hazırlanan ”15 TEMMUZUN ARKA PLANI 2 – AKAR ve ÜNAL” adlı raporda Akar ve Ünal’ın 15 Temmuz’daki söz, tutum ve davranışları mercek altına alınarak aşağıdaki sorulara yanıt aranıyor;

- TSK’yı 15 Temmuz’a sürükleyen sebepler nelerdi?

- Komuta Kademesi 15 Temmuz’un neresinde rol aldı?

- Yaşanan bir darbe mi, bir girişim mi yoksa Erdoğan’la işbirliği mi?

- Akar’ın ve Ünal’ın söz, tutum ve davranışları neyi ortaya koyuyor?

15 Temmuz'un Arka Planı - 3

- 15 Temmuz’un, kontrollü, hatta kasıtlı bir tertip olduğuna dair ciddi iddialar var. İddia sahipleri;

- Erdoğan’ın ve ekibinin 15 Temmuz’la ilgili tutarsız ve gerçek dışı beyanlarına,

- Olayların merkezindeki Akar ve Fidan’ın Şeffaflıktan ve yargıdan sürekli kaçınmalarına,

- Meclis Araştırma Komisyonunun çalışmalarının kasıtlı olarak engellenmiş olmasına,

- Görülen onlarca darbe davasına rağmen karanlıkta kalan noktaların vicdanları tatmin edecek şekilde açığa çıkarılmamış olmasına,

- Aradan geçen uzun zamana rağmen sözde darbenin liderine, somut planına ve sivil kanadına ulaşılamamış olmasına dikkat çekiyorlar.

- 15 Temmuz’da tam olarak ne yaşandığı irdelenmeden karanlıkta kalan konuların açıklığa kavuşturulabilmesi mümkün görünmüyor. Sessizliğin sesi çalışma grubu ”15 TEMMUZUN ARKA PLANI 3 – ANKARA” adlı raporda bu soruların cevabını arıyor.